A+ A A-

Дякуючи Інтернету...

За допомогою сайту "Однокласники" багато вдалось дізнатись про життя своїх знайомих. З деякими не спілкувалась з тих пір, як закінчила школу. А недавно зайшла на сторінку Галі Колибіної, і тепер хочу розповісти про знайомство з нею.

Це був далекий 1965 рік. Я вчилась у сьомому класі. Зі мною за однією партою сиділа Катя Тюменець. Якось вона дивилась на підписаний конверт на адресу Галини в село Забуги, що в Лебединському районі на Сумщині,

і казала: "Ну не вмію я писать пісьма, не знаю, про що писать..." От тоді я їй і сказала: "А я вмію і люблю писати". (Ще навчаючись у шостому класі, я таємно почала писати маленькі оповідання в тоненькому зошиті за 3 копійки. А на палітурці великими буквами написала: том перший. Сховала зошит за дзеркало, але його знайшов мій брат Льонька і почав насміхатись.

- А я й не знав, що живу в одній хаті з письменницею, - з посмішкою казав він.

Після цього мені ще більше хотілось писати. І аж у 2005 році, коли вийшла на пенсію, мої оповідання почали друкувати різні газети України. А на 60-річчя моїми дітьми було випущено збірку "Життєві історії").

Ніну - сестру Галі Колибіної - після закінчення медучилища скерували на роботу в лікарню нашого села Піски. Тут вона вийшла заміж і жила на красивій вулиці Низова, навкруги якої були луки, тихоплинна річка Сейм. А в кінці вулиці - величний чистий сосновий ліс. Їх сусідкою була моя однокласниця Катя, в якої я і взяла адресу.

На той час у моїй сім'ї не було спокою. Часто були скандали матері, яка зловживала алкоголем, з моєю бабою - її свекрухою. Батько помер, коли мені було 10 років. Дома знаходитись було просто неможливо, а тому я все літо пасла гусей, корів у яру біля невеликої болотяної річечки, яка протікала в кінці мого городу. Хотілось втекти із села кудись подалі, де не знають, хто моя мати. Ось тут я і скористалася нагодою поїхати до Галі в село, яке знаходилось за 150 км від мого.

Приїхала в Лебедин після обіду, а в село Забуги автобус їздив тільки один раз на день о 6-ій годині ранку. Прийшлось ночувати на автовокзалі. В місто не виходила - боялась заблукати. Так далеко від дому була вперше. Ранком у маленькому бусику я їхала одна, і тут дізналась, що він у потрібне мені село не доїжджає, а лише до сусіднього села Калюжне. А далі треба йти полем. Йшла полем, потім спустилась у глибоку балку, де побачила багато червоних суниць, густо росли дерева з обох боків, і ніде ні душі. Вилізла з балки, пішла полем і вийшла якраз біля хати Галі.

За три дні перебування в сім'ї Колибіних я побачила, яка це дружна сім'я, який порядок у хаті і на подвір'ї. Бабуся Галі у літній кухні варила дуже смачні страви, таких я давно не їла. Мама - тьотя Таня - була привітною милою жінкою, а в старшого брата Галі - Анатолія - я просто закохалась. Але про це він не знав. Батька я бачила рідко. Особливо мене вразило, що в такому маленькому селі-хутірку, де лише одна вулиця, не було школи, а в хаті працював телевізор - рідкість на ті часи, скрізь була електрика. А в моєму великому селі (850 дворів) електрика з'явилась лише у 1972 році. А до цього користувались гасовими 7- та 10-лінійними лампами.

Через рік після закінчення школи правління колгоспу запропонувало мені навчання в сільськогосподарській бухгалтерській школі в місті Путивль або Лебедин. Не дивлячись на те, що Путивль від мого села за 35 км, я вибрала Лебедин - за 150 км, щоб бути подалі від хати, де життя було пеклом. Через те, що транспортне сполучення в Забуги було проблемним, то за час навчання і була в Галі лише двічі.

У колгоспній бухгалтерії я працювала недовго. Життя було таким нестерпним, що я - 17-літня дівчина - відважилась піти до голови колгоспу і розповісти про свої сімейні проблеми. Просила його відпустити мене з села, на що він дав згоду. Так я восени 1967 року опинилась у Підмосков'ї у великому промисловому місті Подольськ у двоюрідної сестри, яку бачила в дитинстві. Тоді ще не знала, які поневіряння чекали на мене в чужому краї, навіть не здогадувалась, що існує лімітна прописка, без якої в Московській області не знайти роботи, а працювати можна було тільки після 18-ти років.

Але щоб не повертатись додому, я нелегально працювала на різних тимчасових роботах: вантажила капусту, підмітала дороги, носила пошту там, де ніхто не хотів працювати. Була два місяці ученицею кухаря в кафе на станції Подольськ, де платили 35 крб. на місяць. Жила на квартирі з однією 50-річною жінкою, у якої був свій диван, а в мене, крім простирадла, - нічого. Кімната наша була теплою, спала я на підлозі без подушки, на старому пальті, яке мені кинула хазяйка. І скажу вам - сон був міцним і солодким.

До новорічних свят я вислала поздоровлення в Забуги і вже до Різдва отримала від Галиної мами посилочку, в якій були сало, цукерки і лист з проханням: якщо є така можливість, купити красиву хустку і валянки, а гроші відразу повернуть, як отримають посилку. Дивилась я на ту посилочку розчулено: чужі люди прислали, добре слово написали, а рідна мати за все життя жодного разу не обняла, не приголубила, не спитала, як я живу, де сплю, що їм, що одягаю. А зима тоді була лютою, за 48 крб. купила осіннє пальто і повстяні черевики за 4 крб. - в цьому і проходила зиму. Замерзала дуже, але жодного разу не захворіла.

Зрозуміло, що за 35 крб., з яких 10 крб. треба було віддати за квартиру, я не могла купити хустку і валянки. А так хотілось зробити добро хорошим людям!

І от тепер, дякуючи Інтернету, через 48 років я багато дізналась про життя сім'ї Колибіних, які давно живуть у Києві. На жаль, Анатолій пішов із життя в 43 роки. Він, бабуся і батьки поховані в Борисполі.

А село, як і багато сіл України, заросло бур'янами. Час від часу Галя буває в селі, приходить до рідної хати.

Перед воротами стою, дивлюсь на рідну хату,

Тут ми колись жили, немов в раю -

Мій брат, бабуся, мама й тато.

Хатинко, рідна, дорога,

тебе батьки ліпили,

Багата нами ти була,

а ми тебе лишили…

Та ти не знаєш,

як болить в нас серце за тобою,

Хоч в вікна глянуть - так кортить!

Й тебе умить сльозою...

Катерина Григорак, м. Івано-Франківськ

Последнее изменение Вторник, 09 Февраль 2016 20:13
Оцените материал
(3 голосов)
Катерина Григорак

м. Івано-Франківськ

Я, Катерина Іванівна Григорак (дівоче прізвище Банна) народилась 20 листопада 1950 року у селі Піски Буринського району Сумської області. Батько був начальником пожежної охорони, мати працювала багато років у магазині («Сільмаг»). Доглядала мене і мого старшого брата Олексія наша баба Мотря, яка не любила свою невістку (нашу матір), а тому часто виникали сімейні скандали. Коли мені минуло 10 років – помер батько. Відтоді життя стало нестерпним, бо мати заливала своє горе горілкою. І моєю мрією було – виїхати скоріше і якомога далеко від свого рідного села, яке я дуже любила.

Після закінчення школи, у 1966-67 рр. вчилась у сільськогосподарській бухгалтерській школі в місті Лебедині, про яке згадую у своїй збірці «Життєві історії».

Відпрацювати витрачені колгоспом гроші на моє навчання мені не прийшлось. У ті часи було важко виїхати із колгоспу, і я про це знала. Але відважилась піти до голови колгоспу і все розповісти про своє життя. Потім багато років була вдячна йому за розуміння. Це був М.Т.Циганенко.

Так я у свої неповні 17 років попала у велике підмосковне місто Подольськ, де на деякий час зупинилась у своєї двоюрідної сестри, яку не бачила багато років.

Тоді ще не знала, які поневіряння чекали на мене в чужому краї. Навіть не здогадувалась, що існує лімітна прописка, без якої в Московській області не знайти роботи, та й на роботу брали тільки після 18 років. І щоб не повертатись у село, нелегально працювала на різних тимчасових роботах: вантажила капусту, підмітала дорогу, носила пошту там, де ніхто не хотів працювати.

У 18 років по ліміту всіма правдами і неправдами влаштувалась на машинобудівний завод ім. С.Орджонікідзе. На лімітні спеціальності я не пройшла комісію по зору, а тому начальник цеху запропонував мені малооплачувану посаду архіваріуса
(60 крб.), з умовою, що я буду культоргом і бібліотекарем цеху. І з цим навантаженням я добре впоралась. Організувала художню самодіяльність, з якою інколи виїжджали в інші райони, і навіть моя фотографія з’явилася в районній газеті.

Минуло 2 роки, ліміт мав би продовжитись, але цього не дозволяла моя нелімітна посада.

Далі (по вербовці) працювала 2 роки рахівником господарської частини у штабі військової частини, де й зустріла свого чоловіка – родом із Гуцульщини. З ним прожила 30 років, і виявилось, що не знала, з ким жила, а тому у 2003 році – розлучились.

У 1972 р. народилась дочка Оксаночка, а ще через рік нас відправили в Німеччину, де ми пробули 6 років.

У 1979 р. повернулись до Подольська, але в іншу військову частину. Працювали й далі з чоловіком в одній частині. А згодом я перевелась у Центральний архів Міністерства Оборони, який знаходився недалеко від мого дому.

У 1985 р. чоловіка перевели служити в Івано-Франківськ. Дочка з відзнакою закінчила університет, працювала у школі, в якій працювала і я діловодом-секретарем до 2005 р. – до пенсії (20 років). Маю хорошого зятя (в минулому – учасник бойових дій в Афганістані) – працює вчителем інформатики. Маю двох онуків: старший вчиться в університеті, молодший у 8 класі. Дочка тепер працює у видавництві дизайнером. Мій чоловік одружився – живе у рідному селі.

Свій пенсійний вік вважаю найкращим періодом свого життя: маю спокій, аналізую прожите життя, от тільки доброго здоров’я не маю, бо багато його пішло на сімейні негаразди.

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены

Наверх

Наши авторы

Архив публикаций

« Март 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Надзвичайні події

 • Відтяв руки, щоб не подала заяву
  Відтяв руки, щоб не подала заяву

  Коли Марічка познайомила батьків зі своїм обранцем, їм відразу не сподобався цей хлопець. Рідні стали відмовляти доньку від шлюбу, але вона сказала, що це чоловік її мрії, і все-таки вийшла заміж за Руслана. У шлюбі молодята прожити сім років,

  Подробнее ...
 • Батько викрав власну доньку
  Батько викрав власну доньку

  Віка і Мирон познайомилися, коли він приїхав у їхнє село відвідати батьків. У Росії в чоловіка була дружина і двоє дітей, але він розлучився. Стали зустрічатися і невдовзі побралися. Чоловік чомусь узяв прізвище дружини.

  Подробнее ...
загрузка...

Свіжі анекдоти

 • Бо свідки
  Бо свідки

  Ця подія трапилася в поліцейському відділенні. До начальника поліції зайшли в кабінет дивні люди і сказали, щоб він покаявся.

  Подробнее ...
 • Злий собака
  Злий собака

  В одному селі жила жінка. Вона дуже боялася злодіїв і тому тримала великого собаку. Та сталося так, що той собака раптово здох, а іншого дістати не було де. Щоб ніхто не помітив, що в неї немає собаки,

  Подробнее ...
Погода, Новости, загрузка...
загрузка...
Всі права на матеріали, які містить цей сайт, охороняються у відповідності із законодавством України, в тому числі, про авторське право і суміжні права. Використання матерiалiв sakvojag.net дозволяється за умови посилання. Для iнтернет-видань обов'язковим є гiперпосилання на sakvojag.net.
Яндекс.Метрика

Google+