A+ A A-

Як я "в кур сідєла" і порозумнішала

Ми з мамою переїжджали з Тритузного в Шестипілля. На бричці наші нехитрі пожитки, попереду - якийсь дядько править кіньми, я ж умиротворено притулилася до мами, адже такі моменти бувають дуже рідко. Мама з раннього ранку до пізньої ніченьки лікує колгоспних корівок, робить щеплення, проводить огляди, допомагає телятам з'явитися на білий світ. Терапевт, гінеколог, патологоанатом і хірург - в одній особі.
Добре їхати на бричці поруч із мамою. 

І небо таке блакитне. Біленькі хмарки де-не-де. І я поставила запитання, яке мене якраз хвилювало:
- Ма, а скільки мені років?
- Чотири.
От із цього моменту я й пам'ятаю себе безперервно, а не епізодами, як до цього. Якраз у цей момент ми вже в'їжджали в Шестипілля. Село починалося пилорамою, далі - велика ферма, і врешті хатинка, в якій нас поселили. Трохи віддалік починалося власне село. Але хатинка поруч із фермою було найкращим місцем. Вийдеш на ґанок, і відкривається чудовий краєвид: великий ставок із великими вербами обабіч, рибалки по його берегах, а ще по ставку плавало кілька дерев'яних ночов. Великі хлопці плавали у тих ночвах, як у човнах. Мені дуже хотілося покататися, але вони мене не хотіли брати.
Якось на ставку нікого не було, а близенько до берега прибилися перекинуті до гори дном ночви. Я якось видряпалася на те дно і присіла навпочіпки точнісінько посередині посудини. Ночви легенько погойдувалися, заколисували, аж дивлюся: вони відпливли від берега - не так щоб далеко, але ж глибина тут мені з голівкою. До берега не підгребти, бо весла немає, а руками не дістану до води - далеко. Вихід був один - розревітися, що я й зробила.
Мама мене вже шукала. Почувши мій плач із-за пагорба, вона поспішила на той звук. А потім заметушилася. Збігаючи по берегу, в її голові роїлися страшні думки. А й дійсно ж, будь-якої миті могла порушитися хистка рівновага, ночви перекинулись би дном донизу, а дитина шубовснула б у воду…
Я ж особливого страху не відчувала (бо ще не знала, що це таке), то спокійно їй кажу: "Скинь капці і йди до мене!" Мама скинула капці, обережно, щоб не сколихнути воду, підійшла до ночов і зняла мене.
А ще мені дуже подобалися телята. Оті маленькі, з круглими носиками. Вони простягнуту руку вважали за соску чи за вим'я - у руки так лоскотно, а серцю так весело! Якось я вислизнула з-під маминої опіки, знайшла щілинку між двома дошками, протиснулася в загін до телят. Але там виявилися не телята, а бички-підлітки. Вони не дали їх погладити, а один бичок відразу ж своїм лобом притис мене до огорожі. Мені вже й дихати нічим, і жовті кола пішли перед очима, а він усе давить. Добре, що якісь дядьки бичка прогнали, мене ж висмикнули з загороди, накричавши: "Він же міг зовсім тебе задавити!" Та я вже й сама бачу, що міг...
А взагалі нам із мамою було добре вдвох. Мама дозволяла мені бавитися товкачиком та ступкою, де вона зазвичай розтирала порошки для тварин, а ще я гралася великою рахівницею, перевертала її коліщатками донизу, сідала на неї і, допомагаючи руками, каталася по підлозі. Якось мама привезла яскраво розцяцьковану ляльку. Я тією лялькою бавилась, бавились, а потім мама взяла в мене з рук ту ляльку і відкусила їй голову. Виявилося, що то була не лялька, а пряник. Одного разу мама привезла мені два таких пряника і дала тримати, поки везла мене велосипедом в ясла. Приїхали. Нас оточила дітвора, мама взяла у мене з рук ті пряники і розламуючи по шматочку роздала дітям. А мені сказала: "Треба ділитися з іншими". Урок запам'ятався. Правду кажуть: "Учи дитину, поки впоперек лавки лежить".
А коли привезла з Солоного "Буквар" та дві дитячі книжечки з віршиками, ще й олівець - ото були мої найкращі іграшки. Олівець мама ховала, коли йшла на роботу, щоб я без неї не малювала. І чому це треба малювати правою, коли лівою набагато зручніше? А потім прийшов вітчим.
Спочатку все було добре. Було весілля, на якому дорослі несамовито танцювали. І довгенько потому, коли я одержувала дрібні травми, мене заспокоювали, що до весілля заживе, а я відповідала: "А весілля вже було".
Вітчим був талановитим столяром. Чужа творчість завжди надихає, і я створила свій шедевр - маленький ослінчик із трьох дощок та чотирьох цвяхів. Якось до нас прийшла товста, стара тітка і сіла на мого ослінчика, а я все підглядаю під тітку. Жінка це помітила і розкричалася на мене, подумавши про мене погано. Мене ж лише непокоїла доля мого ослінчика. Але ослінчик витримав!
Вітчим працював на пилорамі, і там була циркулярка. Я бачила, як її запускають від кнопки, яка була на стовпі. Одного разу мені було потрібно розпиляти дошку. Біля циркулярки нікого не було, і я вирішила зробити це сама. Залізла на стіл, але до чорної кнопки, яка запускає циркулярку, на щастя, не змогла дотягнутися… Потім лівою рукою стала крутити її, правою підставляючи дошку. Коли ж поранила руку, пішла до мами лікуватися. Згодом мені розповіли страшні історії, які трапляються на циркулярки. Але є речі страшніші за циркулярку.
Вітчим усе частіше приходив додому п'яний. А коли був п'яний, сатанів. Мені було вже 6 років, як народилась Люба, але батька і це не спинило. І ми босоніж по снігу утікали з дому вже утрьох. Утікали від оскаженілої п'яної люті, яка гналася за нами то з ножем, то з сокирою. І я поступово із життєрадісної дівчинки перетворювалася на мовчазного і заляканого "вовчка".
У другому класі я перестала розмовляти з вітчимом узагалі. А той, давши мені прізвисько "німко", ще довгі роки продовжував пропивати наше майбутнє. Уперше вітчим побив мене саме тоді, коли я дуже прагнула порозумнішати. А було це так: дорослі організували у нас вдома якусь вечірку. За столом точилася весела розмова, і якийсь дядько все підхвалював мою маму: "О, Іллічна - в кур сідєла! В кур сідєла!" Так ось чому моя мама така розумна! Вона "в кур сиділа!" Я теж хотіла бути такою розумною, тому вранці пішла "в кур сідєть". Сиділа, сиділа… Щось не розумнішаю. Треба набратися терпіння, посиділа ще… Уже й їсти хочу, й замерзла зовсім, але терплю… Дуже вже хочеться порозумнішати…
Курям теж холодно, і вони сидять на сідлах. Врешті мій терпець урвався, і я, розсердившись на курей, що так і не дали мені розуму, рішуче попрямувала до виходу з курятника. На виході вступила в миску з водою, де встиг нарости лід, а вітчим побачив це і побив мене за мокрий валянок замість того, щоб похвалити, що пробила лід, і тепер кури можуть пити. І я відразу порозумнішала - зрозуміла, що другий батько - погана людина.

Последнее изменение Четверг, 26 Март 2015 20:20
Оцените материал
(8 голосов)
Надія Веремієнко

Софіївський район, Дніпропетровська обл.

Я, Надія Федорівна Веремієнко, народилася 22 квітня 1956 року в сонячній Молдавській РСР у мальовничому селі Располени, де пізніше народилася й відома співачка Надія Чепрага. У віці 2 років опинилася на Харківщині, потім – на Дніпропетровщині. Після десятирічки 4 роки працювала в органах Держстатистики оператором ЕОМ. Потім вступила до Криворізького медучилища і до самої пенсії пропрацювала фельдшером-лаборантом.

Маю друзів та ворогів. Маю чесноти й недоліки. Маю багатство, яке за плечима не носити, а в серці маю те, що не вмирає. А ще маю багато мрій – хороших і різних. Мрію вилікувати молодшу сестру від страшної хвороби, мрію про мир в Україні й в усьому світі. А ще мрію мати свого читача.

Друкується в газеті "Саквояж" з 2014 року.

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены

Наверх

Наши авторы

Архив публикаций

« Март 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Надзвичайні події

 • Відтяв руки, щоб не подала заяву
  Відтяв руки, щоб не подала заяву

  Коли Марічка познайомила батьків зі своїм обранцем, їм відразу не сподобався цей хлопець. Рідні стали відмовляти доньку від шлюбу, але вона сказала, що це чоловік її мрії, і все-таки вийшла заміж за Руслана. У шлюбі молодята прожити сім років,

  Подробнее ...
 • Батько викрав власну доньку
  Батько викрав власну доньку

  Віка і Мирон познайомилися, коли він приїхав у їхнє село відвідати батьків. У Росії в чоловіка була дружина і двоє дітей, але він розлучився. Стали зустрічатися і невдовзі побралися. Чоловік чомусь узяв прізвище дружини.

  Подробнее ...
загрузка...

Свіжі анекдоти

 • Злий собака
  Злий собака

  В одному селі жила жінка. Вона дуже боялася злодіїв і тому тримала великого собаку. Та сталося так, що той собака раптово здох, а іншого дістати не було де. Щоб ніхто не помітив, що в неї немає собаки,

  Подробнее ...
 • Його немає
  Його немає

  Посеред робочого дня чоловік забігає на хвилину додому з якоїсь необхідності, і щоб запобігти запитанням дружини, кричить:

  Подробнее ...
Погода, Новости, загрузка...
загрузка...
Всі права на матеріали, які містить цей сайт, охороняються у відповідності із законодавством України, в тому числі, про авторське право і суміжні права. Використання матерiалiв sakvojag.net дозволяється за умови посилання. Для iнтернет-видань обов'язковим є гiперпосилання на sakvojag.net.
Яндекс.Метрика

Google+